Oyuncu bilgisayarı, oyuncu klavyesi ve daha birçok oyuncu ekipmanı vardır. Bunlardan biri de oyuncu fareleridir. Peki nedir bu oyuncu fareleri? Normal fareden farkı nedir? Gibi sorular sorduğunuzun farkındayız. Şimdi bu sorulara cevap verelim.

Oyuncu fareleri genellikle yüksek ve ayarlanabilir DPI / CPI özelliğine sahiptir. Bu özellik fareyi her hareket ettirdiğinizde ekranın üzerinde kaç noktalık mesafe kat edeceğinizi belirlemenize yarar. Bu sayede yüksek DPI’ya sahip bir mouse küçük hareketlerle tüm ekranı katedebilir.

Oyuncu farelerinin bir diğer önemli özelliği ise, ayarlanabilir makro tuşlarının mevcut olmasıdır. Oyunlara özel profiller oluşturulabilir ve her oyun için farede bulunan makro tuşlara farklı görevler atanabilir.

Oyuncu fareleri normal farelerin aksine farklı butonlara aynı anda basıldığında iki eylemi de algılar ve işleme sokar. Özellikle RTS veya RPG oyunlarında bol makro tuşlarına ihtiyaç duyulur ve bu oyunlarda bu özellik oldukça işe yarar. Bu fareler saatlerce oyun oynayabilmek için gerekli konfora sahiptir ve buna göre tasarlanmıştır. Aynı zamanda uzun vadede kullanımı da düşünülerek normal farelere göre ekstra dayanıklıdır.

Tüm bu özelliklere bakarak oyuncu farelerinin normal farelerden daha pratik ve dayanıklı olduğunu söylemek mümkün. Konfor ve tasarımı da cabası…