metacritic PUAN 1

Metacritic Puanlaması En Yüksek 10 Bilgisayar Oyunu !

Bir önceki yazımızda Metacritic puanlamanın ne olduğundan ve ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu puanlama oyuncuların oyunları alıp almama kararını açıkça etkiliyor. Peki metacritik puanlaması en yükske bilgisayar oyunlarını hiç merak etmiyor musunuz ? Hadi birlikte Metacritic puanlaması en yüksek 10 bilgisayar oyunu inceleyelim.

1. Disco Elysium

disco elysium

ZA/UM tarafından geliştirilen rol yapma oyunudur. Oyun savaştan çıkmış ve iyileşmeye çalışan büyük bir şehir içinde geçmektedir. Oyunun içinde siyasiler ile tanışabilir, halk il tanışabilir ve şehrin yeniliklerini keşfedebilirsiniz. Oyun daha önce The Game En İyi Hikâye Anlatımı Ödülü ve En İyi Çıkış Yapan Oyun Dalında BAFTA Oyun Ödülü gibi büyük ödüllerinde içinde yer aldığı tam 7 ödüle layık görüldü. Oyunun Metacritic puanı ise 97 puan ile bilgisayar oyunları arasında en yüksek puan.

2. Half Life 2

half life2
Half Life 2 Valve Corporation tarafından geliştirilen bilimkurgu temalı birinci şahıs oyunudur. Half Life oyunun devamıdır. 2004 yılında piyasaya çıkmış çıktığı yılda ise 40’ın üzerinde yılın oyunu ödülünü almıştır. Oyunun hikayesi uzaylıların istilasına uğraşım bir evrende savaşmak üzerine kuruludur. Hayatta kaldıkça güçlenir, en zayıf anınızda ise ölebilirsiniz. Oyunun Metacritic puanı ise 96’dır.

3. Grand Theft Auto V

gta5
Grand Theft Auto V, Rockstar North tarafından geliştirilen açık uçlu aksiyon ve macera tarzı bir video oyunudur. Oyun içindeki esas amaç size verilen görevleri yerine getirmek, bu görevleri yerine getirirken mafyalar ile karşı karşıya kalmak ve para kazanmaktır. 2014 Oyun Oyun Tasarımı Dalında BAFTA Oyun Ödülü, 2013 VGX Yılın Oyunu Ödülü başta olmak üzere 7 ödül kazanmıştır. . Oyunun Metacritic puanı ise 96’dır.

 

4. Half-Life

half life
Valve tarafından geliştirilen, bir birinci şahıs nişancı türünden bilimkurgu video oyunudur. Simgesi Yunanca lambda harfinden esinlenilmiştir. Işınlanma deneyinin ters gitmesi sonucu başka bir boyuta ışınlanarak uzaylı istilası ile savaşmak zorunda kalan ve bulmacaları çözmeye çalışan Dr. Gordon Freeman’ın hikayesini oynuyoruz. Kişileri oynadıkça içine çeken bu oyunun Metacritic puanı ise 96’dır.

 

5. BioShock

bioshock

Bioshock, 2K Boston/2K Australia tarafından geliştirilen aksiyon, savaş ve birinci şahıs nişancı türündeki oyundur. Ana karakter olan Jack, uçağının okyanusta kaza yapmasından sonra yeni bir şehri keşfetmesi ve kaçış sürecini içeren bir hikayeye sahiptir. Tek oyunculu moda sahip bu macera oyunun Metacritic puanı ise 96’dır.

6. Baldur’s Gate II: Shadows of Amn

baldursgate
Baldur’s Gate II: Shadows of Amn, BioWaretarafından geliştiren ünlü bir rol yapma oyunudur. Unutulmuş Diyarlar’ın Amn bölgesinde geçen bir hikayesi vardır. Oyun 300 büyü ve 130 farklı canavar türünü barındırmaktadır. Oyunun Metacritic puanı ise 95’tir.

7. Portal 2

portal2
Valve Corporation tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı türünde bir oyundur. 2007 yılında piyasaya çıkan Portal oyunun devamı niteliğindedir. Oyunun esas amacı karşınıza çıkan kapıları açabilmek için karşılaştığınız tüm bulmacaları çözmek ve başarılı bir kaçış gerçekleştirmek. Bu aksiyon dolu eğlenceli oyunun Metacritic puanı ise 95’tir.

8. The Elder Scrolls V: Skyrim

skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim, Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen aksiyon türü bir video oyunudur. Oyun ejder tanrısı olarak bilinen ve dünyayı yok edeceği söylenen bir ejderhayı öldürmek üzerine kurulmuştur. Tek ve çok oyuncu modu mevcut olan oyunda bir kaç kişi oynanabilir. Oyunun Metacritic puanı ise 94’dür.

9. Mass Effect 2

mass effect
Mass Effect 2, BioWare tarafından geliştirilen aksiyon ve rol yapma oyunudur. Mass Effect serisinin ikinci oyunudur. Bir yıldız gemisinin saldırısına uğramış ana karakterin, Collectorler adında böceksi bir türü aracı olarak kullanan bir kabile ile olan mücadelesini konu alan oyun oldukça akıcı ve oyuncuları kendine bağlayan grafiklere sahip. Oyunun Metacritic puanı ise 94’dür.

10. Elden Ring

elden ring
Elden Ring, FromSoftware tarafından geliştirilen aksiyon ve rol yapma oyunudur. Oyunun esas amacı sürekli ölüme maruz kalan ana karakterin belli kademelere yükselterek güçlerini korumaktır. Bu aksiyon dolu eğlenceli oyunun Metacritic puanı ise 94’tir.