Mekanik klavye nedir faydaları nelerdir ?

Mekanik klavyeler, her bir tuşun bağımsız ve ayrı bir mekanik anahtara sahip olduğu klavyelerdir. Mekanik klavyelerde her bir tuşa ait ayrı bir switch yani anahtar bulunur. Oyuncuların mekanik klavyeleri tercih etme nedenlerinin başında düşük tepki süreleri ve bu klavyelerin daha uzun ömürlü olması gelir. Bu sayede oyuncular switchlerin düşük tepki süresi sayesinde ,özellikle hızlı hareket etmenin önemli olduğu oyunlarda, çok daha iyi bir deneyim yaşama imkanına sahip oluyor.

Bunun dışına mekanik klavyelerin kullanıcılara sağladığı bazı avantajlar vardır. Mekanik klavyeler normal klavyelere göre daha uzun ömürlüdür. Hotswap özellikli mekanik klavyeler daha fazla özelleştirme sağlar, switchlerin kolayca değiştirilmesi oyuncunun istediği switchi kullanması veya istediği şekilde switchleri dizmesine olanak sağlar.

RED SWİTCH –  BLUE SWİTCH – KAHVERENGİ SWİTCH

 Switch nedir diye baktığımızda başlangıçta klavyede tuşun basma fonksiyonunu yerine getiren anahtar diyebiliriz. Oyun türlerine göre ve kişinin zevklerine göre switch türleri mevcuttur. Çok sesli, az sesli ve sessiz switchler vardır.

Red- Black Switch: tuşlar daha sessiz ve daha yumuşak bir basma hissine sahiptir. Tepkime süresi düşüktür. Daha hafif ve narindir. Click sesi yoktur. Basıncı kaydeder ve parmağınızı tuştan çekmeden de işlem yapmaya devam eder. FPS oyunlar için uygundur. Hızlı ve ani reaksiyonları minimum dirençle sağlar. Click sesi olmadığı için ofis ortamına uygundur.  Bir diğer adı ise ‘’linear’’ doğrusal klavyedir.

 

Mekanik Klavye

Blue- Green Switch: tuşlar yüksek sesli tuşlardır. Klick sesi yüksektir. Hissiyatı ağırdır. Tepkime süresi yüksektir. Gürültülü tıklama ses profiline sahiptir. Tuşa basıldığında vuruş hissine ve ayırt edici tıklama sesine sahiptir.   Yazı yazmak ve doğruluğu arttırmak için tercih edilmektedir. Fakat yüksek direnç sebebiyle biraz daha yavaş reaksiyon vermesi eksi yönüdür. Genelde anlık hareketlerin klavye bazında önemli olmadığı oyunlarda oyunlarda kullanılır. Yani RTS, MOBA ve MMO türü oyunlar için uygundur. Diğer adı ise ‘’clicky’’ tıklamalı klavyedir.

Kahverengi- Beyaz  Switch: tuşlar yazarken dibe kadar basmadığınız ürece sessiz çalışır. Mavi switch türü gibidir. Histerezis özelliği vardır. Tuşa basıldığında verdiği “vuruş” hissiyle doğruluğu arttırır ve tuşlara daha güvenle basmanızı sağlar. Vuruş direnci sebebiyle biraz daha düşük hıza sahiptir. Yüksek ses çıkarmadığından ev ve iş yeri kullanımı için uygundur. FPS oyunlarında gecikmeye sebep olacağı için bu oyunlarda tercih edilmez. Diğer adı ise ‘’tactile’’ dokunsal klavyedir.